Porady ogrodnika - WEBSITE X5 UNREGISTERED VERSION - Rodzinny Ogród Działkowy "GRYF" w Szczecinie

Idź do spisu treści

Menu główne:

Porady ogrodnika

Wiosenne Nasadzenia
Wiosna to dobra pora na kupowanie i sadzenie nowych roślin ozdobnych. Często są to gatunki, które właśnie w tym czasie kwitną, a efekt dekoracyjny uzyskujemy „od ręki”. Warto także zainteresować się roślinami o ozdobnych liściach lub kwitnącymi w innych miesiącach roku, dzięki nim nasz ogród będzie atrakcyjny przez cały sezon. Od drugiej połowy kwietnia rozpoczynamy też sadzenie roślin cebulowych kwitnących latem, są to głównie lilie, dalie, pacioreczniki i mieczyki, ale także eukomis, galtonia, błonczatka czy krokosmia.



Cięcie Róż
Kiedy róże już rozpoczną wegetację, można przystąpić do cięcia. W tym czasie pędy i pąki, które uległy uszkodzeniom mrozowym brązowieją i zasychają, natomiast pędy i pąki żywe są zazielenione i nabrzmiałe. Najpierw należy usunąć pędy, które obumarły w całości, uszkodzone i takie, które krzyżują się z innymi. W dalszej kolejności (u róż wielkokwiatowych i wielokwiatowych) skraca się pozostałe pędy tak, aby pozostawić na nich 3–5 pąków i usunąć część suchą. Najlepiej jeśli ostatni pąk na pędzie będzie skierowany na zewnątrz.


Na Rabatach

Nadszedł czas, aby przyciąć suche części nadziemne bylin. Teraz nic już im nie grozi ze strony zimy, więc w zasadzie wszystkie można przyciąć i zdjąć naturalną kołderkę z suchych, zeszłorocznych liści. Cięcie należy wykonać nisko, jednak pozostawiając około 5–10 cm nasady pędów, ponieważ niektóre byliny mają pąki odnawiające na pędach, tuż nad ziemią, a po ich wycięciu obumierają. Następnie wyrównujemy i odchwaszczamy rabaty, glebę z kopczyków rozgarniamy, nawozimy rośliny wcześnie wznawiające wegetację (np. pierwiosnki) i uzupełniamy ubytki kory.

Czas Cięcia
W drugiej połowie marca można wykonać cięcie drzew i krzewów posadzonych jesienią. Drzewko bez rozgałęzień bocznych przycinamy na wysokości 70–80 cm od gleby, w odległości 0,5 cm nad zdrowym pąkiem (oczkiem). Cięcie powinno być wykonane ukośnie, pod kątem 45° (wtedy pąk nie zaschnie, a wyrastający z niego pęd będzie rósł prosto, stanowiąc przyszły przewodnik drzewa). Drzewka z rozgałęzieniami traktujemy nieco inaczej. Najpierw usuwamy wszystkie pędy z pnia do wysokości 60 cm. Wycinamy pędy rosnące pod zbyt ostrym kątem, a także te grubsze od przewodnika. Gałązek pierwszego piętra nie przycinamy. Pozostałe skracamy według zasady, że najdłuższe są te najniżej położone, a im wyżej, tym pędy są krótsze. Gdy drzewko było prawidłowo prowadzone w szkółce, to cięcie po posadzeniu ogranicza się tylko do usunięcia gałązek uszkodzonych. W krzewach porzeczki i agrestu przycinamy pędy na około 2–4 oczka

Uprawki Wiosenne
Jeśli gleba już rozmarzła i nieco obeschła, zaczynamy pierwsze wiosenne uprawki. Glebę można lekko wzruszyć, zastosować wieloskładnikowe nawozy mineralne (Azofoska, Fructus) i wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby. Uprawę gleby wykonuje się także na miejscu przeznaczonym pod rozsadnik. Dobrze jest okryć go ciemną ściółką. W końcu miesiąca wykonujemy niezbędne prace pielęgnacyjne przy warzywach wieloletnich (odchwaszczanie, zasilanie, okrywanie). Warto już przygotować zagony pod siew nasion, wyznaczyć grządki, rzędy i ścieżki. Można już zakładać tunele niskie. Przy sprzyjającej pogodzie siejemy do gruntu warzywa wytrzymałe na niskie temperatury. Można sadzić już czosnek i cebulę dymkę.









Źródło:http://www.dzialkowiec.com.pl/w-ogrodzie

 
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego